Controles garanderen de kwaliteit van het leidingnet
Het laboratorium van Farys bewaakt nauwgezet de kwaliteit van het kraanwater. Het beschikt over officiƫle kwalificaties: een VLAREL-erkenning (Vlaams Reglement inzake erkenningen met betrekking tot het leefmilieu) van de Vlaamse overheid en een accreditatie van het federale controle-organisme BELAC. Dankzij deze kwalificaties voert het laboratorium analyses uit in volledige onafhankelijkheid en objectiviteit.
Hoe controleren we?
- Bij onze klanten thuis: We nemen random stalen aan de keukenkraan en analyseren die microbiologisch en chemisch overeenkomstig de wettelijke verplichtingen. Zo screenen we elke gemeente in ons distributiegebied minstens om de twee maanden.
- In onze installaties: Wekelijks controleren we het water in productiecentra, watertorens en reservoirs.
- Ook grond- en oppervlaktewater wordt wekelijks gemonitord om vervuiling vroegtijdig op te sporen.
Alle resultaten van deze analyses rapporteren we aan de Vlaamse Milieumaatschappij (VMM). Slechts in uitzonderlijke gevallen voldoet een staal niet aan de wettelijke normen. In dit geval informeren we onmiddellijk de VMM en het Departement Zorg. Samen bepalen we zorgvuldig welke acties nodig zijn en of communicatie naar de bevolking nodig is. Ook wanneer er geen risico is voor volksgezondheid is en het drinkwater dus veilig kan gedronken worden, informeert Farys transparant over de tijdelijke overschrijdingen van normen. Dit doen we conform de Europese Drinkwaterrichtlijn en het Besluit van de Vlaamse Regering over de kwaliteit, kwantiteit en levering van water bestemd voor menselijke consumptie van 20 januari 2023.
Daarnaast houden we onze waterbehandelingsprocessen continu in de gaten. Bij werken aan het leidingnet nemen we extra stalen en sturen de resultaten door naar onze technische diensten, zodat zij indien nodig snel kunnen bijsturen.